Názor: Na bezplatné HD zapomeňte, Prima jen slovíčkaří
Prima chce podpořit České Radiokomunikace a jejich platformu DVB-T2, ale zas ne příliš, aby si nepohněvala pay-tv operátory. Diváci budou v očekávání a operátoři zdánlivě v klidu. Vždyť se vše nejdřívě projeví až za rok a půl. Pokud se předpoklady o bezplatném HD nevyplní, naštvaní budou akorát diváci, kteří na anténě zůstanou.
Pojďme si teď rozebrat obě stanoviska na drobné.
Budoucnost z pohledu Radiokomunikací: Šéfové této firmy potřebují za každou cenu zabránit hrozícímu propadu podílu terestrické platformy, která může utrpět podobné ztráty k jakým došlo před deseti lety. Tehdy anténní platformu opustila až pětina diváků. Nyní je terestrika v horší situaci, jelikož diváci od přechodu na DVB-T2 očekávají především vyšší kvalitu obrazu. Ze strany největších komerčních televizí ale zaznívá, že rozhodně nechtějí vysílat zdarma v HD.
Budoucnost podle televizí: Komerční TV dostávají za HD kvalitu nemalé peníze od operátorů placené televize. Kdyby tuto kvalitu nabídly přes anténu zdarma, výrazně by tím poškodily své vztahy s platícími operátory.
Někteří novináři stanovisko Primy interpretovali tak, že skutečně hodlá vysílat ve vysokém rozlišení 1440×1080, jen to bude označovat jako „SD+“, aby tím nenaštvala pay-tv operátory. Jenomže, pro toto rozlišení rozhodně nelze použít pojem SD+. Rozlišení 1440x1080p je totiž ve skutečnosti FULL HD v poměru stran 4:3.
Tím se vysvětluje korigující stanovisko FTV Prima. Tato firma důrazně odmítá, že by plánovala vysílat bezplatně v HD. Nepopírá však, že divákům přece jen nabídne o něco vyšší kvalitu obrazu než je standardní rozlišení. Tuto kvalitu ovšem mluvčí Primy nekonkretizuje, označuje ji pouze zvláštním pojmem SD plus.
Jenomže, co je to SD+? Tento zvláštní pojem není nikde definován, proto by se hodilo uvést konkrétní kvalitu v pixelech. Máme si pod SD+ představit 960x540p nebo 1440x1080p? Nebo něco úplně jiného? To už mluvčí Primy raději neříká, neboť by tím přivolala nežádanou publicitu.
Někteří novináři ovšem vyjádření Primy interpretovali tak, že skutečně hodlá vysílat ve vysokém rozlišení 1440×1080, jen to bude označovat jako „SD+“, aby tím nenaštvala pay-tv operátory. Jenomže, pro toto rozlišení rozhodně nelze použít pojem SD+. Rozlišení 1440x1080p je totiž ve skutečnosti FULL HD v poměru stran 4:3.
Jinými slovy, Prima podle své zvláštní logiky hodlá vysílat ve FULL HD, ale bude tomu pro jistotu říkat SD+. Vítejte v Kocourkově…
A nebo je všechno jinak a v celé věci jde zatím jen o slovíčkaření. Prima chce podpořit České Radiokomunikace a jejich platformu DVB-T2, ale zas ne příliš, aby si nepohněvala pay-tv operátory. Diváci budou v očekávání a operátoři zdánlivě v klidu. Vždyť se vše odehraje nejdříve za rok a půl. Pokud se předpoklady o bezplatném HD nevyplní, naštvaní budou akorát diváci.
Mnohem překvapivější na stanovisku Primy je to, jakým způsobem dává najevo svůj evidentní zájem o placenou televizi na anténě. Výsledek? Na bezplatně dostupné HD na anténě zapomeňte. Pokud se někdy objeví, půjde pouze o nepřiznané promo s cílem namlsat důveřivé diváky a nalákat je na případný placený multiplex v DVB-T2.
Prima podle určité zvláštní logiky hodlá vysílat ve FULL HD, ale bude tomu pro jistotu říkat SD+. Vítejte v Kocourkově…
Očekávání diváků od nových možností televizního vysílání
- Zlepšení kvality obrazu - 85%
- Lepší zvuk - 80%
- Připojení TV k internetu - 78%
- Rozšíření počtu kanálů v HD - 65%
- Rozšíření počtu kanálů obecně - 65%
- Možnost sledovat pořad dříve - 64%
Terestrická platforma nemůže některá očekávání splnit
Výzkum TV vysílání 2018, který provedla agentura MR.THINK, zňázorňuje poměrně vysoká očekávání diváků od televizních služeb. Z 12 různých možností jsme vybrali 6 nejdůležitějších, na které většina respondentů zvolila odpověď Určitě ano nebo Spíše ano. Z výsledků je zřejmé, že terestrická platforma nemůže některá očekávání diváků splnit. Nejpopulárnější možnosti jako rozšíření počtu kanálů v HD, nebo zlepšení kvality obrazu nabídnou placené platformy v mnohem větší míře než televize na běžnou anténu.
Tyto možnosti v rámci televizního vysílání přitom vůbec nesouvisí s přechodem na DVB-T2. Některé funkce (například odložené sledování) lze nabídnout už nyní v DVB-T. Vyžaduje si to však značné investice na straně operátorů sítí i samotných televizí. Problémem terestrické platformy je, že ji živí primárně reklama a ne všechny investice mohou být pro televize rentabilní.