Se změnami v příjmu terestrické televize nemusí být konec. V průběhu deseti let totiž mohou být televizní společnosti přinuceny opustit i nižší pásmo 600 MHz, které momentálně využívají. Výsledkem by mohla být další vlna přelaďování vysílačů, a do jisté míry může dojít i k výraznému omezení terestrického televizního příjmu jako takového.
O nutnosti uvolnit pásmo 600 MHz se na letošní konferenci DIGIMEDIA 2021 mluvilo takřka jako o hotové věci. Přitom dalším osudem tohoto pásma se bude zabývat Světová rádiokomunikační konference v roce 2023, a právě zde se bude rozhodovat o rozdělení kmitočtových pásem po roce 2030. Do té doby se počítá s tím, že v tomto pásmu budou vysílat terestrické televizní služby.
Doporučujeme: Další články z konference DIGIMEDIA 2021 na TVKOMPAS.cz
Panelisté DIGIMEDIE se však s většími či menšími rezervami shodli na tom, že toto pásmo bude zřejmě potřeba uvolnit pro jiné účely, především pro internetové služby. Mluvila o tom předsedkyně Rady ČTÚ Hana Továrková, zmínil to i náměstek Petr Očko z Ministerstva průmyslu a obchodu. Jiného názoru jsou pochopitelně zástupci operátorů terestrického vysílání, kteří vidí v terestrickém TV příjmu budoucnost i po roce 2030.
Už nyní lze říci, že vyjednávací pozice České republiky v této otázce bude velmi omezená. Terestrickou televizi v jiných evropských zemích totiž využívá výrazně nižší procento lidí než v ČR. Ze strany ostatních zemí tak lze očekávat tlak na vyčlenění tohoto pásma pro jiné služby, nikoliv pro terestrické televizní vysílání.
Poměrně zásadní argument do diskuze přidal právě náměstek ministra průmyslu Petr Očko. Podle něj bude sledování televizních pořadů přes internet v roce 2025 už ve většině. Vypovídá o tom prudký růst zájmu o služby videa na vyžádání. Tím však prezentoval jen svůj osobní názor. Pokud jde o pásmo 600 MHz, připustil, že vyjednávací pozice ČR na světové rádiokomunikační konferenci je „nulová“, ovšem řekl, že je potřeba alespoň se pokusit o zachování tohoto pásma pro TV služby.
Dodejme, že pokud jde o posun v konzumaci TV obsahu přes internet, v tomto případě rozhodně nejde jen o video na vyžádání. Většina operátorů placené televize – především kabelových, satelitních a IPTV operátorů – vám potvrdí, že mezi jejich diváky výrazně roste zájem o sledování standardních televizních programů přes internet.
Současný vývoj může tedy celkem přirozeně směřovat k tomu, že za pár let bude většina diváků sledovat televizní obsah přes internetovou platformu, a anténní televizní příjem ztratí svou současnou dominantní roli. K podobnému vývoji už došlo ve většině evropských zemí.
Terestrickou televizi v jiných evropských zemích využívá výrazně nižší procento lidí než v ČR. Ze strany ostatních zemí tak lze očekávat tlak na vyčlenění pásma 600 MHz pro jiné služby, nikoliv pro terestrické televizní vysílání.