Pohled na Port House v Antverpách. Ilustrační foto Pixabay.comPovinnost známá jako must carry, tedy nutnost šířit určité televizní programy v základních balíčcích placené televize, je na většině evropských trhů už jen dávnou vzpomínkou. Na českém trhu tato povinnost zanikla koncem roku 2011 po definitivním dokončení přechodu z analogového na digitální terestrické vysílání. Regulace must carry do té doby zajišťovala, že všechny televizní stanice, které byly šířeny terestrickou cestou, měly zákonem garantované své místo v základních nabídkách kabelových a satelitních operátorů.
Jak se později ukázalo, z povinnosti must carry profitovali nejen diváci, ale i samotní pay-tv operátoři. Šíření stanic v rámci must carry totiž bylo bez dodatečných poplatků pro televizní společnosti. Pokud tedy některá komerční televizní stanice chtěla vysílat volně přes anténu, nemohla pak vybírat poplatky ani za šíření svých programů přes satelit nebo kabel.
Zajímavé je, že model must carry je dodnes přítomen v některých evropských zemích. Lze jej spatřit například v Polsku, v Portugalsku, částečně v Belgii a v některých dalších zemích.
Zrušení povinnosti must carry ovšem ve svém důsledku přineslo i nepřímé zdražení kabelové, satelitní a později i internetové televize. Komerční stanice totiž začaly za své šíření vybírat od operátorů poplatky, které se pak pravidelně zvyšovaly. Operátoři nemohli požadavky komerčních televizí ignorovat, ani je vyřadit z nabídky, neboť by riskovali odliv klientů ke konkurenci nebo směrem k bezplatnému anténnímu příjmu.
Proto po zrušení povinnosti must carry začaly výrazně stoupat tlaky komerčních televizí na platby od pay-tv operátorů za samotné šíření těchto stanic. Šlo o pochopitelný vývoj, jelikož televizní svět je především tvrdý byznys, kde rozhodují zájmy nejsilnějších hráčů.
Nyní se však zdá, že se must carry v některých zemích alespoň v omezené podobě vrátí, ovšem tentokrát na trhu internetové televize a placeného streamingu. Vlády v Německu, Francii a ve Velké Británii už postupně zavedly povinnost předinstalace vybraných významných streamingových aplikací od domácích mediálních hráčů. Nyní podobný krok zvažuje i Belgie, konkrétně administrativa ve Vlámsku. Tamní ministerstvo, které řeší mediální problematiku, chce pomocí must carry u streamingových platforem ochránit domácí operátory před globální konkurencí.
Vlámská vláda bude požadovat, aby výrobci televizorů zajistili, že jejich zařízení budou mít předinstalované vlámské aplikace. Ministryně Cieltje Van Achter uvedla, že tento krok je nutný, aby se zabránilo tomu, že mezinárodní hráči budou určovat, co Vlámové sledují. Pravidla zahrnující „kanály se zvláštním dopadem“ vstoupí v platnost v červenci příštího roku a budou se týkat palubních desek automobilů i chytrých televizorů.
Vlámský mediální regulátor nyní rozhodne, na které aplikace se bude legislativa vztahovat, ale je zřejmé, že půjde o nejvýznamnější hráče na televizním trhu. Seznam aplikací spadajících pod tuto povinnost se může časem rozšířit, pokud by se na trhu objevil nový významný hráč, jenž by rovněž nabídl tamním divákům aplikaci zaměřenou především na tento region, a nikoliv jen na globálně prezentovaný obsah.
Největší a nejvýznamnější streamingové aplikace jako jsou například služby VRT Max nebo VTM Go budou muset být standardně předinstalovány. Ostatní vlámské aplikace musí být při spuštění divákovi prezentovány jako možnost volitelné instalace, a nebo musí být alespoň snadno nalezeny, aby si je místní divák mohl nainstalovat sám. Alespoň tak zní myšlenka, kterou veřejně prezentovala vlámská ministryně.
Regulace must carry se v některých zemích alespoň v omezené podobě vrátí, ovšem tentokrát na trhu internetové televize a placeného streamingu. Vlády v Německu, Francii a ve Velké Británii už postupně zavedly povinnost předinstalace vybraných významných streamingových aplikací od domácích mediálních hráčů. Nyní podobný krok zvažuje i Belgie, konkrétně administrativa ve Vlámsku.