Streaming a internetová televize přináší úžasné inovace. Tradiční televizní příjem však oceníte v mnoha situacích
Pokud už internetovou televizi máte, určitě si ji ponechte. Jen pamatujte, že není nutné zbavovat se venkovní antény nebo satelitu. Tyto „zastaralé způsoby příjmu“ se vám mohou ještě mnohokrát hodit. V dnešním textu se podíváme na určité situace, kdy může například satelit nebo běžná anténa posloužit jako vhodná alternativa k internetové televizi a streamingovým platformám.

Domácnosti. Ilustrační foto: Pixabay.com
Na českém trhu se podobné omezení projevilo již před třemi lety u programů skupiny Prima. Týkalo se přetáčení reklam. U slovenských televizí se však začíná projevovat i omezení archivace některých pořadů. Sportovní stanice skupiny JOJ například vůbec neumožňují 7denní zpětné zhlédnutí.
Když se podíváte na reakce diváků v diskusních fórech a na sociálních sítích, mnozí nechápou, proč musí řešit podobná omezení, když za televizní příjem platí svému operátorovi, a přes něj i zmíněným komerčním televizím. Televizní společnosti ovšem investují obrovské prostředky do obsahu, a mají plné právo prosazovat své obchodní zájmy, i když to může znamenat snížení komfortu pro diváka. Pokud se tedy rozhodnou některé funkce IPTV služeb omezit, je potřeba tyto požadavky respektovat.
Část diváků využívajících IPTV služby se však přirozeně ptá, zda je ještě vůbec možné sledovat a nahrávat televizi „postaru“, například na vlastní paměťové médium. Samozřejmě, tato možnost existuje, týká se ovšem jen klasického TV příjmu – přes satelit nebo přes anténu. A rovněž je možná u některých kabelových operátorů.
Internetová televize jako hlavní způsob příjmu. Satelit jako alternativa?
Až doposud platilo, že streaming patří k velmi spolehlivým a zároveň nejdostupnějším způsobům televizního příjmu. Pomohla k tomu zejména postupná obměna televizních přijímačů. Velká část domácností už má k dispozici tzv. chytré televizory, a sledování televizních programů přes aplikace je velmi populární. Dalším důležitým faktorem je i výrazné zlepšení dostupnosti vysokorychlostního internetu a neomezených mobilních dat. Díky tomu přešla na streaming velká část lidí, kteří si předtím zvykli na satelit nebo jinou formu placeného příjmu.
Zároveň se však ukázalo, že streaming může být v určitých situacích omezující. A tehdy výborně poslouží jiný způsob příjmu.
Na českém trhu jsou i v roce 2025 minimálně dva významní operátoři, kteří k streamingovým aplikacím poskytují i satelitní příjem. Nejznámější satelitní platformou je dvojička Skylink a freeSAT, velmi atraktivní satelitní službu provozuje i společnost Telly.
Satelitní příjem sice neposkytuje automatické zpětné zhlédnutí, ovšem přináší jiné možnosti. Můžete si například nahrát jakýkoliv pořad, pokud máte k set-top-boxu nebo k televizi připojený vlastní hard disk případně jiné paměťové médium. Podobnou nahrávku pak můžete sledovat kdykoliv bez omezení.
Právě satelit je v tomto případě nejdostupnější lineární platformou, která skvěle poslouží jako doplňkový způsob příjmu k internetové televizi. Satelit má totiž výhodu, že poskytuje ohromnou programovou nabídku podobnou právě internetovým službám. Satelit má i velmi stabilní a kvalitní obraz. A v neposlední řadě lze satelit využít i v odlehlých oblastech, kde jsou jiné způsoby příjmu omezené. Stačí mít exteriérovou „satelitní anténu“.
Satelitní a internetovou televizi můžete bez problémů sledovat společně v chytrém televizoru, tedy v hlavním televizoru v domácnosti. Ke všemu vám stačí pouze jeden dálkový ovladač. Ovšem většina lidí o podobné možnosti kombinovaného příjmu neví.

Největším poskytovatelem satelitní televize na českém a slovenském trhu je společnost CANAL+ Luxembourg, která vlastní platformy Skylink a freeSAT. Společnost CANAL+ Luxembourg využívá k distribuci své nabídky primárně satelity SES Astra. Ilustrační foto poskytla agentura zastupující značku SES na českém a slovenském trhu
Satelitní příjem podporuje většina chytrých televizorů na trhu
Paradoxně, vedle internetové televize a nového anténního standardu DVB-T2 mohl právě satelit být velmi důležitou platformou příjmu placených programů. Díky tomu, že si lidé koupili nové chytré televizory, fakticky si tím koupili i satelitní přijímač. Většina domácností si přitom novou televizi pořizovala s cílem mít k dispozici moderní anténní standard DVB-T2/HEVC. O tom, že jejich televize podporuje i satelitní příjem, patrně diváci moc nevěděli.
I to byl jeden z důvodů, proč se mnoho domácností se v posledních letech svých satelitních parabol zbavilo, nebo alespoň přestali své satelitní přijímače využívat ke sledování placených programů. Velká část lidí prostě vyměnila satelit za internetovou televizi. Což je úplně pochopitelný krok.
Ovšem nyní někteří diváci litují, že si satelitní příjem neponechali jako doplněk k streamingovým službám. Pokud máte – nebo jste měli – doma satelit, nebyl důvod jej demontovat nebo nahrazovat jiným způsobem příjmu. Satelitní a internetovou televizi můžete mít bez problémů společně v chytrém televizoru. Všichni zmínění operátoři nabízí k satelitnímu příjmu i internetovou aplikaci.
Navíc, chytré televize podporují sledování kódovaných satelitních programů přímo přes svůj tuner, a dekódování placených programů přes modul. Díky tomu dnes už vůbec nepotřebujete speciální set-top-box od satelitního operátora. Pouze aktivujete příslušný modul v prostředí chytré televize, a můžete se dívat. Pak, pokud máte zájem o zpětné zhlédnutí nebo další chytré funkce určité televizní služby, můžete pohodlně přejít do její aplikace. Ke všemu vám stačí pouze jeden dálkový ovladač.
Jak se ale ukazuje, většina lidí o podobné možnosti kombinovaného příjmu neví.
Proč se někteří diváci svých satelitních antén zbavili?
Odpověď je lidsky pochopitelná. Když běžný člověk neustále slýchá z médií, že satelit už je „out“, že jde o zastaralou a nespolehlivou platformu (a další podobné nesmysly), pak takový člověk lehce podlehne podvědomému tlaku okolí, a satelitu se zbaví. Osobně poznám několik lidí, jimž se to přihodilo.
Po několika letech ovšem můžete zjistít, že internetová televize je sice skvělá, ale v některých důležitých situacích se hodí mít po ruce i jinou alternativu. Internetová televize vám například v odůvodněných případech může omezit přetáčení obsahu. U satelitu nebo terestriky podobné omezení buďto není vůbec možné nebo je jen velmi obtížně proveditelné.
Další výhodou satelitu nebo antény je stabilní a kvalitní příjem například i v době velmi exponovaných sportovních přenosů.
Internetová televize přináší divákům skvělé funkce, prakticky neomezenou dostupnost, a zejména možnost sledovat pořady zpětně. Tato funkcionalita je hlavní výhodou tohoto způsobu příjmu.
Ovšem satelit případně anténa mohou přijít vhod v situacích, když si chcete nahrávat pořady bez omezení, nebo když chcete mít televizní příjem nezávislý na internetovém připojení.
Samozřejmě, pokud už internetovou televizi máte, určitě si ji ponechte. Jen pamatujte, že není nutné zbavovat se venkovní antény nebo satelitu. Tyto „zastaralé způsoby příjmu“ se vám mohou ještě mnohokrát hodit. A právě satelitní příjem může být velmi vhodným, dokonce ideálním doplňkem k moderní internetové televizi.
Na českém trhu jsou i v roce 2025 minimálně dva významní operátoři, kteří k streamingovým aplikacím poskytují i satelitní příjem. Nejznámější satelitní platformou je dvojička Skylink a freeSAT, velmi atraktivní satelitní službu provozuje i společnost Telly.