Sportovní přenosy bez zpětného zhlédnutí? Přístup televizí se různí

Sportovní přenosy patří k nejžádanějším produktům operátorů placené televize. Na fotce můžete vidět Olympijský stadion v Římě. Ilustrační foto Marco Pomella, fotobanka Pixabay.com
Sportovní přenosy v televizi jsou přirozeně určeny primárně pro živé sledování. Jakýkoliv jiný způsob sledování sportovního obsahu v podstatě postrádá smysl. Jde o jediný televizní produkt určený vyloženě pro živé sledování, jelikož archivní hodnota jakéhokoliv zápasu je jen velmi omezená.
Nicméně i tak se najdou diváci, kteří mohou mít zájem sledovat sport ze záznamu. Jde nejenom o sportovní profesionály – například trenéry nebo rozhodčí – ale i o běžné fanoušky určitého klubu nebo národního týmu. Sledovat „svůj tým“ ze záznamu může mí několik důvodů – kromě studování hry a taktiky může jít o opětovné prožití určitých emocí, zvláště u vypjatých mezinárodních zápasů.
Někteří diváci ovšem využívají zpětné zhlédnutí s cílem vidět to nejzajímavější z několika souběžně hraných zápasů. Jeden zápas můžete sledovat živě, a v průběhu přestávek se můžete podívat zpětně na jiné zápasy, které vás zajímají. Díky přetáčení obsahu lze tímto způsobem zhlédnout jen ty nejzajímavější momenty, které si sami vyberete.
Sport ze záznamu je rovněž velmi příjemným bonusem u tzv. FAST platforem, tedy internetových televizních kanálů vysílajících zdarma. Díky tomu mohou diváci v různých zemích sledovat například obsah atraktivní značky DAZN i bezplatně. Musí se však spokojit s tím, že většina zápasů vysílaných zadarmo už proběhla.
Související článek: Co jsou to FAST kanály a jak fungují? Mohou být záchranou tradiční televize v streamingové éře?
DAZN si ze záznamového sportu vytvořil způsob, jak předvést neplatícím divákům svůj obsah, a přitom neztratit důležité příjmy z drahých živých zápasů. Kanály pod touto značkou můžete vidět v několika globálních bezplatných službách, nicméně DAZN svůj sportovní obsah vysílá i přes satelit. Kdysi spolupracoval s několika volně dostupnými satelitními televizemi, kde nabízel záznamy evropských basketbalových zápasů nebo přenosy házené. Dnes v rámci satelitního vysílání v omezené míře šíří i živé přenosy, a to díky spolupráci s volně dostupnou televizí DF1.
I když důvodů ke sledování sportovních přenosů ze záznamu není mnoho, stále jde o velmi významný doplněk pro určitou skupinu diváků. Proto překvapilo, když jedna z televizních skupin zakázala archiv zpětného zhlédnutí u svých sportovních kanálů. Tou skupinou je slovenská TV JOJ, která své programy JOJ Šport 1 a JOJ Šport 2 nabízí operátorům výhradně živě, a požaduje znepřístupnění 7denního archivu zápasů. Televize argumentuje tím, že nemá vypořádaná vysílací práva pro zpětné zhlédnutí těchto přenosů.
JOJka si značnou část sportovního obsahu zajišťuje sama, a sama produkuje i většinu sportovních přenosů ze slovenských soutěží. Za jejím rozhodnutím bude zřejmě určitý obchodní záměr, nicméně i tak jde o překvapivý krok. Sledovanost sportovních přenosů v rámci zpětného zhlédnutí sice nebude nikterak závratná. Pokud sama televize možnost zpětného zhlédnutí omezí, teoreticky může docílit toho, že se mírně zvýší sledovanost záznamů vysílaných lineární cestou. To může být pro vysílatele přínosné v aktuálním letním období, kdy se ještě nehrají žádné významné ligové soutěže, a sportovní televize jsou nuceny vysílat v běžném programu zejména záznamy.
Někteří IPTV provozovatelé uvedli, že možnost zpětného zhlédnutí na programech JOJ Šport a JOJ Šport 2 sice vypnou, ale ponechají divákům alespoň funkci nahrávání, která umožňuje zaznamenat běžící program do osobního archivu diváka na dobu 30 dní.
Pokud sama televize možnost zpětného zhlédnutí omezí, teoreticky může docílit toho, že se mírně zvýší sledovanost záznamů vysílaných lineární cestou. To může být pro vysílatele přínosné v aktuálním letním období, kdy se ještě nehrají žádné významné ligové soutěže