Německý veřejnoprávní vysílatel zatím nevidí smysl v zavádění vysílání 5G Broadcast

Ilustrační foto: televizní věž v Berlíně, zdroj Pixabay.com
Poměrně překvapivá zpráva přišla z Německa, kde byl minulý týden zveřejněn postoj německé veřejnoprávní skupiny ARD k možnému zavedení vysílací technologie 5G Broadcast. Ředitelé této instituce přijali nakonec odmítavé stanovisko na nedávném zasedání v Brémách. Skupina ARD se tedy rozhodla prozatím nezavádět nový vysílací standard. Zároveň ředitelé jednotlivých televizí v rámci ARD nevyloučili, že tuto technologii později zavedou.
„V současné době se ARD rozhodla neinvestovat do nové přenosové technologie 5G Broadcast, ale stále zvažuje možnost budoucího zavedení. Příslušné odborné komise budou nadále sledovat trh a vývoj v této oblasti,“ uvedlo tiskové oddělení ARD.
Toto rozhodnutí je překvapivé vzhledem k tomu, že se ARD v minulých letech zapojila do mnoha pilotních projektů, v rámci kterých testovala distribuci televizních kanálů a dalších služeb prostřednictvím 5G Broadcast. Zkušební provoz probíhal v několika spolkových zemích. S ostrým provozem se však v nejbližších letech nepočítá.
Veřejnoprávní instituce ARD sice nevyloučila využití této technologie v budoucnu, ale toto rozhodnutí jejího vedení předznamenává, že s reálným zavedením 5G Broadcast v Německu se nepočítá. Bez účasti silných veřejnoprávních hráčů totiž nemá tato technologie šanci uspět.
Technologie 5G Broadcast využívá šíření prostřednictvím sítě terestrických vysílačů. Německý trh má ovšem velmi nízké zastoupení tradičního televizního příjmu přes anténu. Většina diváků dlouhodobě preferuje satelit, IPTV případně kabelovou televizi. 5G Broadcast sice může být důležitou součástí televizní distribuce, ovšem náklady na zavedení a provoz jsou zatím výrazně vyšší než případné benefity z využívání této technologie.